Teknopark Sayısı 81 Oldu

03.07.2018
css3panels-alt-04

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Resmi Gazete'de kuruluş kararı yayımlanan TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile Türkiye'deki teknopark sayısının 81'e ulaştığını bildirdi. Sayın Özlü, Bakanlığının Teknoloji Geliştirme Bölgelerine (teknopark) yönelik yürüttüğü faaliyetlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Teknoloji geliştirme bölgelerinin, 2001 yılında yürürlüğe giren yasal düzenlemeyle kurulmaya başlandığını hatırlatan Özlü, Türkiye'nin bu alanda çok önemli mesafe katettiğini söyledi. Özlü, Resmi Gazete'de kuruluş kararı yayımlanan TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile birlikte Türkiye'deki teknopark sayısının 81'e yükseldiğine dikkati çekerek, bu teknoparkların 56'sında Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirilirken, 25'inde yapılaşma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Başkente savunma üssü;
Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde, Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde, 203 bin 535 metrekarelik alana inşa edilecek TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile ildeki savunma sanayisi firmalarını tek çatı altında toplamayı amaçladıklarını ifade eden Özlü, bölgede hava taşıtları-uzay araçları üretimi ve tasarımı, motor ve parçaları üretimi, aviyonik ve sistem üretimi, elektrik, elektronik, optik ekipman ve kompozit imalatı, kablo, kabin içi ve kargo donanımı, insansız hava aracı sistemleri, robot teknolojisi ve proses otomasyonu, telekomünikasyon sistemleri, uydu, türbin, mikro ve nanoteknolojiler, havaalanı ekipmanları ve yer hizmetlerine yönelik taşıt araçları imalatı faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini beklediklerini söyledi. Özlü, TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin TAI, ASELSAN ve Gazi Üniversitesi ile iş birliği içinde çalışacağını belirterek, şunları kaydetti: "Ülkemizin savunma sanayisinin millileştirilmesi hedefleri çerçevesinde savunma, uzay, havacılık, katmanlı imalat, modelleme ve simülasyon olmak üzere savunma sanayisine yönelik sektörlere öncelik verecekler. TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde 5 yılda, 600'ün üzerinde firmanın faaliyet göstermesi ve 8 binden fazla nitelikli Ar-Ge personelinin istihdam edilmesi öngörülüyor. 10 yıllık plan çerçevesinde ise 800 üzerinde firmanın faaliyet göstermesi ve 12 bin nitelikli Ar-Ge personelinin istihdam edilmesi planlanıyor. Bölgede yer alacak firmaların yüzde 25'inin yeni girişimcilerden, yüzde 75'inin ise mevcut kurulu firmalardan oluşması öngörülüyor. Ayrıca teknoparkta yüzde 10 çok uluslu şirket ve yüzde 90 yerli sermaye şirket olması da bekleniyor."

Altyapı İhalesi Sonuçlandı İnşaat Dönemi Başlıyor...

20.03.2018
css3panels-alt-04

29.01.2018 tarihinde ilan edilen 19.02.2018 tarihinde gerçekleştirilen HAB OSB 1. Kısım Altyapı İnşaatları Yapım İşi ihalemiz 02.03.2018 tarihinde sonuçlandırılmış olup, yüklenici ile 16.03.2018 tarihinde sözleşmesi imzalanmıştır. Harita ekiplerinin çalışmaları başlamış olup, şantiye kurulumu ve iş makinelerinin sevkiyatı da bir yandan devam etmektedir. En kısa süre içerisinde kazı çalışmalarımız başlayacak olup, katılımcılarımıza saygı ile duyurulur.

HAB OSB 1. Kısım Altyapı İhale İlanı

29 OCAK 2018
css3panels-alt-04

HAB OSB 1. Kısım Altyapı İnşaatları Yapım İşi ihalesi aşağıda belirtilen tarih, saat ve yerde yapılacaktır. İhale dokümanı idarede görebilecek olup, isteklilerin bedeli karşılığında Bölge Müdürlüğümüzden satın alması gerekmektedir.
İhale Tarihi: 14.02.2018
İhale Saati: 14:00
İhalenin Yapılacağı Yer: Bölge Müdürlüğü (Akıncı Mah. TUSAŞ Bulvarı No:1 Kahramankazan/ANKARA)

Geleceğin Projesinde Altyapı Çalışmaları Başladı

5 Ağustos 2015
css3panels-alt-04

Kahramankazan İlçesi sınırlarında ve TUSAŞ'ın yanında 730 hektarlık alanda Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Ankara Sanayi Odası, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği ile Ankara Valiliği'nin katılımlarıyla kurulan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi altyapı çalışmaları başlamıştır.

Yüksek Teknoloji İçeren OSB Geliyor

25 Mayıs 2016
css3panels-alt-04

KOBİ'ler için yenilikçi sektörlerin önünü açmak amacıyla OSB yatırımlarında değişim var. Yeni yatırımlar kapsamında Türkiye'nin ilk Uzay ve Havacılık İhtisas OSB'si Ankara Kahramankazan'da hayata geçirildi.